Sunday, July 03, 2005
WaYs 2 SaVe $$$
alrite 4 u newbies who dunno how 2 save money.. here's wat u can do durin lunch..
option A: buy 1 pack of instant mee and some can food 4 additional nutrients.. and rem 2 fast 1 dae.. a pack of instant mee cost $1 (get the myojo onion pepper wan from NTUC) and get 4 cans of curry chicken for $8 (the amocan brand wan from NTUC) and and 1 big packet of chrysanthemum for 80cents.. total $9.80 4 ur lunch 4 the week..
option B: buy gardenia bread for $1.40 from NTUC.. then get some butter.. cheese.. or egg mayo and some veg for abt $7.. total $8.40 (not quite sure becoz nv buy b4)
option C: appreciate ur mum's cookin 4 lunch even though it tastes real bad.. if ur mum cook, that is..
option D: so if ur mum doesn't cook at all.. try and please her so she'll cook.. lolzz.. so u could save ur lunch money TOTALLY if possible..
option E: eat grass.. jus like wat my cgl is prepared 2 do.. lolzz..u confirm can save all ur $$ wan..
option F: buy $2 chicken rice.. (if u dunno where 2 get $2 chicken rice.. try tp biz park canteen..) and drink 50cent drinks.. (try tp biz park canteen if u dunno where 2 get 50cent drinks) u'll spend $10 a week and rem 2 fast 4 a dae..
if u tink u hav better ideas.. do propose it on my tagboard.. thanks..
wEiwEi|9:44 PM